Hāwane Rios Kompozytorka i piosenkarka młodego pokolenia

HAWANE 1.1HAWANE 1.3Była gościem I Edycji Aloha Festiwal Polska 2015. Kompozytorka i piosenkarka młodego pokolenia, która tworzy w języku hawajskim i koncertuje na Hawajach. Na swoim koncie ma kilka singli, w tym Poliʻahu i ke Kapu, za który zdobyła nagrodę Big Island Music Award. Jest także liderką i aktywistką w swojej społeczności. Głęboko wierzy w uzdrawiającą wibrację dźwięku, potęgę świadomości i jednoczącą siłę, którą niesie ze sobą muzyka. I ka piko o ke aloha.

Hāwane przyszła na świat w domu z hawajskimi tradycjami, jako córka kumu hula – nauczycielki etnicznego hawajskiego tańca hula. Wychowywała się w małym ranczerskim miasteczku Waimea na Wielkiej Wyspie. Uczęszczała do prestiżowej szkoły Kamehameha Schools Kapālama Campus. Swoją edukację kontynuowała na Uniwersytecie Hawajskim w Hilo oraz w Ka Haka ʻUla ʻo Keʻelikōlani College of Hawaiian Language, gdzie zdobyła licencjat z języka hawajskiego.

Po ukończeniu studiów, Hāwane udała się w podróż na wysunięty najbardziej na północ w archipelagu wysp hawajskich Atol Kure (Hōlanikū) z misją mającą na celu przywrócenie równowagi ekologicznej wyspy i ochronę jej dzikiej flory i fauny. Podczas swojej podróży stworzyła swój pierwszy singiel Poliʻahu i ke Kapu, za który zdobyła później nagrodę Big Island Music Award w kategorii języka hawajskiego. Zyski wygenerowane ze sprzedaży tego utworu zasilają fundusz ochrony Mauna Kea – najwyższego wulkanu na Hawajach i miejsca kultu starożytnych Hawajczyków. Od tamtej pory Hāwane wydała jeszcze 3 single i nadal komponuje i koncertuje na Hawajach.