Cody Kapueolaʻākeanui Pata Jego powołaniem jest hawajska muzyka

Pueo2Cody Kapueolaʻākeanui Pata jest profesjonalnym muzykiem i wokalistą, który podczas swojej 22-letniej kariery zdobył wiele nagród. Podczas licznych tournée zjeździł całe Hawaje, a także odwiedził Japonię, Chiny, Nową Zelandię, Australię, Stany Zjednoczone i Kanadę, prezentując swoją muzykę utrzymaną w hawajskich klimatach.
We wrześniu 2001 roku Cody został nauczycielem tańca kumu hula w szkole Hālau Hula ʻo Ka Malama Mahilani po przejściu inicjacji ʻūniki, wieńczącej długą drogę zgłębiania tajników hawajskiej wiedzy. Tradycja i linia, którą kontynuuje Cody, prowadzi do mistrzów tańca hula, takich jak Georga Lanakilakeikiahiali’i Nā’ope i Hildy Keana’āina.
Dzięki temu, że od najmłodszych lat Cody miał bliski kontakt z dialektami języka hawajskiego z wyspy Maui, a także dzięki „konwencjonalnemu” wykształceniu, od prawie 23 lat uczy również języka hawajskiego ʻŌlelo Hawaiʻi.

Pueo Pata uważa, że spotkało go wielkie szczęście, ponieważ już w młodym wieku został zauważony i wybrany przez swoich nauczycieli i mentorów, którzy przez wiele lat dzielili się z nim tradycyjną wiedzą, zwyczajami i obrzędami. Dzięki temu dostał szansę zgłębiania przekazywanych z pokolenia na pokolenie, rdzennych tradycji. Na co dzień praktykuje hawajski styl życia, a jego misją jest ocalenie od zapomnienia wiedzy, którą otrzymał od starszyzny kūpuna oraz mistrzów kumu, a także przekazanie tej tradycji dalej, młodszym pokoleniom. Pueo wciąż podąża za swoim największym pragnieniem – aby pewnego dnia i jego uważano za godnego szacunku mistrza.