Kumu Kuwalu Anakalea Jej misja to dzielenie się autentycznymi doświadczeniami

Nicole Kuwalu Anakalea w 2007 r. otrzymała tytuł Kumu Hula, co w hawajskiej tradycji oznacza źródło etnicznej wiedzy. Tytuł ten nadał jej wybitny nauczyciel, dr Taupōuri Tangarō, stojący na czele szkoły Unukupukupu, utworzonej przy Hawaii Community College, kultywującej jedną z najstarszych tradycji hula (http://hawaii.hawaii.edu).
Unukupukupu oznacza „świątynię paproci” (rosnących na świeżej lawie) – nazwa zakorzeniona jest w starożytnej tradycji hula ‘Aiha’a Pele, czyli rytualnego tańca związanego ze zjawiskami wulkanicznymi występującymi na Hawajach. Geocentryczny taniec i tradycja hula zostały przekazane dr Taupōuri Tangarō przez jedną z najstarszych, najbardziej szanowanych i znanych szkół tańca tradycyjnego: Halau O Kekuhi.

1

Nicole Kuwalu Anakalea jest absolwentką studiów na University of Hawai’i w Hilo. Jej misją jako pedagoga i nauczycielki tradycji hula jest dzielenie się autentycznymi doświadczeniami
i szerzenie kultury hawajskiej wśród lokalnej społeczności, w innych regionach kraju oraz za granicą. Od ponad 15 lat działa zarówno w publicznym, jak i prywatnym sektorze edukacji.