Joshua Lanakila O Ka ‘Āina I Ka Pono Mangauil Pieśniarz, tancerz i zwolennik powrotu do źródeł

Jest w 1⁄4 Maoli (rdzennym Hawajczykiem), w 1⁄4 Filipińczykiem, w 1⁄4 Irlandczykiem i w 1⁄4 Szkotem. Wychował się w bliskim kontakcie z naturą w regionie lasów Ahualoa, porastających zbocza najwyższego hawajskiego wulkanu Mauna Kea, w prowincji Hamakua na Wielkiej Wyspie. Większość dzieciństwa spędził w otoczeniu pradawnych drzew Ohi’a Lehua, od których wiele się nauczył. Pobierał także nauki u rdzennych hawajskich nauczycieli kumu (źródło), które ukształtowały jego światopogląd i życiową postawę. Jest źródłem wiedzy o kulturze i tradycji hawajskiej i cieszy się autorytetem wśród lokalnej ludności.

LANAKILA 2

Piastuje stanowisko dyrektora programowego Native Youth Cultural Exchange – wymiany kulturowej pomiędzy rdzenną młodzieżą hawajską a autochtoniczną ludnością Ameryki Północnej. Jest znanym pieśniarzem, tancerzem hula oraz popularyzatorem idei powrotu do źródeł, natury oraz tradycyjnego rolnictwa i stylu życia. He ali’i ka ‘āina, he kauwa ke kanaka (Ziemia jest wodzem, a ludzie jej służą).

Urodził się w 1986 roku w Honoka’a, małym miasteczku znanym z plantacji trzciny cukrowej, położonym na nadmorskich klifach Ko’olau w północno-wschodniej części Wielkiej Wyspy. Ukończył Kanu O Ka ‚Āina NCPCH – pierwszą szkołę opartą na rdzennej tradycji hawajskiej. W 2004 roku uzyskał dyplom, a rok później rozpoczął zawodową karierę jako nauczyciel kultury hawajskiej w rodzinnym mieście. Reprezentował naród hawajski na spotkaniach rdzennych społeczności. Był jednym z pierwszych uczestników wymiany kulturowej Rdzennej Młodzieży (Native Youth Cultural Exchange). Reprezentował też Hawajczyków na konferencji „Power Shift” w 2009 roku w Waszyngtonie.

LANAKILA 3

Obecnie jest kierownikiem studiów hawajskich w Honoka’a School. Podróżuje po całym Archipelagu Hawajskim, do Japonii i Europy, dzieląc się i nauczając tradycji swojego narodu.
„Na Akua (bogowie) manifestują się we wszystkich przejawach życia, to oni mnie kształtują. Jestem tym kim jestem, ponieważ ziemia jest moim wodzem, a ja bacznie podążam za jej rozkazami”. Lanakila naucza także metod samouzdrawiania bazując na filozofii i nauce starszyzny i przodków, używając tradycyjnych metod, takich jak hula (etniczny taniec), oli (etniczny śpiew), ho’oku’u (uwalnianie) i pa’a hana (ciężka praca).

Od kilku lat regularnie odwiedza Polskę, aby szerzyć kulturę i język hawajski wśród swoich uczniów.